Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305

Lip 16

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305:

Dzisiejsza recenzja Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305 myślę że przyda się każdemu bo kto nie miał problemu z zasięgiem wifi w domu/mieszkaniu?

Wtedy większość dzwoni do operatora i słyszy ze tak ma być i jedynym rozwiązaniem jest zmiana kanału. Skąd to wiem?

Pracowałem na infolinii technicznej jednego z największego operatora internetowego w Polsce i wiem że routery które otrzymuje klient w dzierżawę to najzwyklejszy syf i żadna zmiana kanałów nam nie pomoże a jak pomoże to tylko na chwilę, próbowałem wielu rozwiązań każde jest tylko na chwilę.

Jak rozwiązać taki problem? Można go rozwiązać na dwa sposoby:

  • skorzystać z wzmaczniacza/repeatera
  • skorzystać z urządzenia powerline

Dziś jednak skupie się na tym pierwszym ponieważ mam większe doświadczenie z tymi urządzeniami no i przede wszystkim ostatnio w moje ręce wpadł znakomity model wzmacniacza o którym chciałem wam dzisiaj napisać.

Dzięki specyfikacji mojej pracy miałem możliwość sprawdzenia naprawdę całej masy takich wzmacniaczy od różnych producentów sam na co dzień korzystałem z najprostszego urządzenia tp-link które w moim mieszkaniu sprawdzało się nieźle, zasięg był lepszy a na tym tak naprawdę mi zależało, sama prędkość i pingi pozostawiały wiele do życzenia ale było to wystarczające. Kilka tygodni temu zdecydowałem się jednak na usługę internetu światłowodowego do 300 Mbps co za tym idzie dostałem nowe urządzenie nie będę owijał w bawełnę że wybrałem operatora orange i otrzymałem funboxa model podajże 3.

Który jak wcześniej pisałem szału nie robi, chciałbym podkreślić jednak że takie urządzenia są u każdego operatora i nie mam tu żadnych pretensji do Orange.

Urządzenie ma jednak swoje plusy np. działa na częstotliwości 5 GHz o co w tym chodzi? Już tłumacze

Częstotliwość 5GHz jest nowsza i lepsza. Kanały wewnątrz pasma działają inaczej, nie nachodzą na siebie, są bardziej odizolowane, a co za tym idzie zakłócenia są znikome. Osiągniemy dużo lepsze prędkości w sieci bezprzewodowej i będziemy mogli w pełni wykorzystać bardzo szybkie łącze internetowe.

To, co jednak najważniejsze, to zdecydowanie mniejsze konflikty między różnymi sieciami, co wpływa pozytywnie na stabilność sieci i jej prędkość. Sieci nadające na paśmie 5GHz nie wchodzą w konflikt z sieciami i innymi urządzeniami nadającymi w częstotliwości 2.4GHz, więc mamy dużo więcej “miejsca” dla siebie (chociażby ze względu na mniejszą popularność droższego sprzętu).

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305

Na powyższej grafice widać najlepiej dlaczego zmiana kanałów na pasmie 2,4 GHZ nie pomaga bo tak naprawdę jak zmienimy kanał np. z 11 na 1 to musimy mieć w miarę wolne kanały 1,2,3 i 4. Przy pasmie 5 GHz tego nie ma. Dodatkowo szybszy transfer itd. Minus jest jeden nie każde urządzenie obsługuje to pasmo.

Dlatego najlepiej mieć urządzenie dualband, fanbox takim urządzeniem jest jednak do pełni szczęścia brakowało mi wzmacniacza, ponownie zdecydowałem się na zakup urządzenia od TP-link’a bo uważam że jest najlepszy producent urządzeń sieciowych.

Padło na model RE305, który w pudełku prezentuje się tak:

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305Co mnie skłoniło do zakupu tego urządzenia? Opinii za bardzo o nim nie można znaleźć więc było to trochę strzał w ciemno po prostu sprawdziłem specyfikacje, miał wszystko co potrzebowałem a do tego cena nie jest zbyt wygórowana bo można go nabyć już za 165 zł. Dodatkowym atutem był na pewno też design tego urządzenia, naprawdę ten wzmacniacz wygląda pięknie, nie szpeci i można bez wahania umieścić go w salonie nawet w widocznym miejscu, według mnie na żywo wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach.

 

 

 

 

 

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305Tak właśnie wygląda model RE305.

 

 

 

 

 

 

 

Przejdźmy jednak do najważniejszego bo wiemy że ładnie wygląda, że ma wszystkie potrzebne parametry ale jak działa?

Działa znakomicie zasięg jest naprawdę bardzo dobry i to na częstotliwości 2,4 jak i 5 GHZ póki co nic na nim nie zmieniałem i to jest największy plus tego modelu podpiąłem go do gniazdka w pobliżu funboxa wcisnąłem na funboxie przycisk wps to samo uczyniłem na wzmacniaczu i tyle!

Resztę zrobi samo urządzenie. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie wzmacniacza i tu wielka pochwała dlatego modelu bo jeśli podłączymy go za daleko od routera (za słaby sygnał) to dioda zapali się nam na czerwono jak jest w dobrym miejscu to na niebiesko tak banalnego rozwiązania jeszcze nie widziałem zazwyczaj producenci stosowali sygnalizacje kilku diód np. trzy diody znakomity, jedna zły sygnał.

Dzięki takiej sygnalizacji według mnie nikt nie będzie miał problemu żeby to urządzenie skonfigurować.

Jak skonfigurować? Włożyć do gniazdka w pobliżu routera nacisnąć dwa przyciski WPS (jeden na routerze drugi na wzmacniaczu – kolejność obojętna) odłączyć i ponownie podłączyć do innego gniazdka sprawdzić czy dioda świeci na niebiesko i tyle.

Nie wiem jak wy ale ja uważam że to urządzenie musi każdy skonfigurować.

Na koniec jak się sprawdził w testach:

Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305Obok mamy wynik osiągnięty przy połączeniu przez wzmacniacz na pasmie 5 GHZ

komputer oddalony od routera jakieś 20 m a od wzmacniacza około 10 m.

Oczywiście po drodze sporo przeszkód: drzwi, betonowe ściany i drzwi balkonowe.


Wzmacniacz WiFi TP-Link RE305

Wynik po lewej stronie osiągnie również przy połączeniu na pasmie 5 GHZ jednak komputer był połączony bezpośrednio do funboxa i był oddalony od niego o jakiś nie cały metr.

 


Jeśli chodzi o prędkość pobierania to strata jest niby dość duża aczkolwiek ping jest prawie ten sam wysyłanie również, sam przed sprawdzeniem liczyłem że wyniki będą gorszę i myślałem fajnie jak ping będzie w granicach 30 ms i żeby było chociaż z 50 Mbps pobiera i 15 Mbps wysyłania a tu taka niespodzianka.

Dodam że na poprzednim wzmacniaczu który działał tylko na 2,4 GHZ wyniki oscylowały w graniach:

  • ping 150 ms
  • pobieranie 12 Mbps
  • wysyłanie 8 Mbps

Więc różnica w porównaniu z moim starym wzmacniaczem jest kolosalna a ja sam jestem bardzo zadowolony z urządzenia od TP-Link’a i mam nadziejęże będzie mi służyć przez lata. Jeśli ktoś jest na kupnie takiego urządzenia to polecam z całego serca!

 

%d bloggers like this: