Przeglądarki od Microsoftu zawsze miały problemy nie ważne czy był to stary poczciwy Internet Explorer czy nowy Edge, problemów była cała masa problemy z wyświetlaniem stron, wolne działanie, z używanie ogromnej ilości pamięci itd.

Czas najwyższy o tym zapomnieć przeglądarka Microsoftu w końcu działa na silniku Chromium. Dzięki temu nie ma już najmniejszych problemów z wyświetlaniem stron. Przeglądarka w znaczący sposób przyśpieszyła.

Właśnie to przyśpieszenie dla mnie samego jest najważniejsze w przeglądarce internetowej, prawie zawsze mam sporo otwartych kart z youtubem włącznie, często w tle również odpalony Football Manager więc obciążenie jest widocznie.

Dlatego też postanowiłem zrobić szybki test, świeży system z trzema przeglądarkami świeżo zainstalowanymi i otwartych kilkadziesiąt kart.

Powyższy screen chyba wszystko wyjaśnia i faktycznie różnica jest widoczna.

Ja jestem mile zaskoczony nowym Microsoft Edge, wizualnie wygląda świetnie, jest minimalistycznie ale przejrzyście. Według mnie jak ktoś się zastanawia czy warto? Odpowiadam zdecydowanie warto chociażby przetestować.

Obecnie największym minusem są rozszerzenia które pochodzą ze sklepu problem jednak rozwiązuje możliwość instalowania rozszerzeń z chrome web store

Microsoft Edge jest dostępny w wersji na Windows 7, Windows 8.x, Windows 10, macOS i Android.

Przeglądarka jest już dostępna pod tym adresem. Windows 10 na domyślnych ustawieniach automatycznie uaktualni starego Edge’a do nowej wersji. Edge na systemy Android dostępny jest w oficjalnych repozytoriach, a więc w Sklepie Play

Wersji mobilnej nie brałem za bardzo pod uwagę niestety nie posiada wbudowanego adblocka więc dla mnie nie ma racji bytu taka przeglądarka, zresztą obecnie uważam że mocno niedoceniana przeglądarka Kiwi Browser na androidzie nie ma sobie równych.