Dziś ponownie coś o trybie Ultimate Team, dziś postanowiłem opisać karty stylu gry w tym trybie, karty są przydatne ze względu na to że podnoszą skille a co za tym idzie “podrasowywują” nam graczy, oczywiście w wielu przypadkach podnoszą też cenę. W FUT 16 mamy 24 takich, 19 z nich jest przeznaczonych dla graczy z pola a 5 dla bramkarzy.

19 kart dla zawodników z pola możemy wykorzystać na każdym zawodniku nie ma różnicy czy to obrońca, pomocnik czy napastnik, 5 kart bramkarzy jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla bramkarzy.

Najważniejsze jednak jest że karta przypisuje się na zawsze czyli nie ma tu ograniczeń że jest na ileś meczów, możemy ją też dowolnie zmieniać. Jak się posiedzi na rynku to bardzo łatwo znaleźć dużo kart w okazyjnych cenach i podbić cenę piłkarza dla przykładu kupiłem Kagawe z pozycją ŚPO zmieniałem mu pozycje na środkowy napastnik na napastnik w sumie karty chemii kosztowały mnie 400 coinsów a Kagawę sprzedałem o kilka tysięcy drożej niż kupiłem.

Także można trochę pokombinować żeby uzyskać zysk, ale przejdźmy do sedna czyli jakie karty i dla kogo.

chemistry styles

Bramkarze:

Co poprawia: O ile poprawia:
Ściana (Wall) Parady, Łapanie, Wykopy (Diving, Handling, Kicking) PAR: 2, ŁAP: 2, WYK: 2 (DIV: 2, HAN: 2, KIC: 2)
Tarcza (Shield) Wykopy, Refleks, Szybkość (Kicking, Reflexes, Speed) WYK: 2, REF: 2, SZB: 2 (KIC: 2, REF: 2, SPD: 2)
Kot (Cat) Refleks, Szybkość, Ustawianie (Reflexes, Speed, Positioning) REF: 2, SZB: 2, UST: 2 (REF: 2, SPD: 2, POS: 2)
Rękawica (Glove) Parady, Łapanie, Ustawianie (Diving, Handling, Positioning ) PAR: 2, ŁAP: 2, UST: 2 (DIV: 2, HAN: 2, POS: 2)

Obrońcy:

Co poprawia: O ile poprawia:
Wartownik (Sentinal) Obrona, Fizyczne (Defending, Physical) OBR: 3, FIZ: 3 (DEF: 3, PHY: 3)
Strażnik (Guardian) Drybling, Obrona (Dribbling, Defending) DRY: 3, OBR: 3 (DRI: 3, DEF: 3)
Gladiator Strzelanie, Obrona (Shooting, Defending ) STR: 3, OBR: 3 (SHO: 3, DEF: 3)
Kręgosłup (Backbone) Podania, Obrona, Fizyczne (Passing, Defending, Physical) POD: 2, OBR: 2, FIZ: 2 (PAS: 2, DEF: 2, PHY: 2)
Kotwica (Anchor) Tempo, Obrona, Fizyczne (Pace, Defending, Physical) TEM: 2, OBR: 2, FIZ: 2 (PAC: 2, DEF: 2, PHY: 2)
Cień (Shadow) Tempo, Obrona (Pace, Defending) TEM: 3, OBR: 3 (PAC: 3, DEF: 3)

Pomocnicy:

Co poprawia: O ile poprawia:
Artysta (Artist) Podania, Drybling (Passing, Dribbling) POD: 3, DRY: 3 (PAS: 3, DRI: 3)
Architekt (Architect) Podania, Fizyczne (Passing, Physical ) POD: 3, FIZ: 3 (PAS: 3, PHY: 3)
Mocarz (Powerhouse) Podania, Obrona (Passing, Defending) POD: 3, OBR: 3 (PAS: 3, DEF: 3)
Maestro Strzelanie, Podania, Drybling (Shooting, Passing, Dribbling ) STR: 2, POD: 2, DRY: 2 (SHO: 2, PAS: 2, DRI: 2)
Motorniczy (Engine) Tempo, Podania, Drybling (Pace, Passing, Dribbling) TEM: 2, POD: 2, DRY: 2 (PAC: 2, PAS: 2, DRI: 2)
Katalizator (Catalyst) Tempo, Podania (Pace, Passing) TEM: 3, POD: 3 (PAC: 3, PAS: 3)

Napastnicy/Skrzydłowi:

Co poprawia: O ile poprawia:
Snajper (Sniper) Strzelanie, Drybling (Shooting, Dribbling) STR: 3, DRY: 3 (SHO: 3, DRI: 3)
Egzekutor (Deadeye) Strzelanie, Podania (Shooting, Passing) STR: 3, POD: 3 (SHO: 3, PAS: 3)
Jastrząb (Hawk) Tempo, Strzelanie, Fizyczne (Pace, Shooting, Physical) TEM: 2, STR: 2, FIZ: 2 (PAC: 2, SHO: 2, PHY: 2)
Strzelec (Marksman) Strzelanie, Drybling, Fizyczne (Shooting, Dribbling, Physical) STR: 2, DRY: 2, FIZ: 2 (SHO: 2, DRI: 2, PHY: 2)
Kończący (Finisher) Strzelanie, Fizyczne (Shooting, Physical) STR: 3, FIZ: 3 (SHO: 3, PHY: 3)
Myśliwy (Hunter) Tempo, Strzelanie (Pace, Shooting) TEM 3, STR: 3 (PAC: 3, SHO: 3_

Moje sugestię do kart:

Bramkarze – dla bramkarzy sugeruje wybierać kartę kota albo rękawicę – obie karty poprawiają ważne dla bramkarzy atrybuty. Pozostałe dwie karty poprawiają atrybuty wykopów które według mnie nie są aż tak istotne dla bramkarzy.

Środkowi obrońcy – przede wszystkim karta “cień” która poprawia tempo i obronę czyli zapewni nam szybszy odbiór piłki. warto też przyjrzeć się karcie wartownika, również poprawia obronę tylko zamiast tempa  poprawia fizyczność ostatnią kartą którą warto rozważyć jest kotwica która łączy wszystkie powyższe atrybuty. Dodam że najdroższa z tych kart to cień.

Boczni obrońcy – jako że boczni obrońcy są bardzo eksploatowani to uważam że im najlepiej dodawać kartę wartownika żeby poprawić obronę i fizyczność, jeśli boczny obrońca jest wolny to najlepszy efekt uzyskamy dzięki karcie cień. Ciekawym wyborem jest też karta mocarza która poprawi standardowo obronę ale także podania, ta karta jest raczej przeznaczona dla osób które schodzą bocznymi obrońcami do środka.

Defensywny pomocnik – tu nie ma się co rozpisywać albo dajemy powyżej opisanego mocarza albo kręgosłup który poprawi podanie, obronę i fizyczność.

Środkowi i ofensywni pomocnicy – tutaj zazwyczaj większość graczy korzysta z kart maestro i artysta, jednak wybór jest dużo większy bo pozostałe karty są równie dobre, tak naprawdę kwestia wybrania karty dla pomocnika zależy od ustawienia całego zespołu grając np. na dwóch ŚP i jednego ŚPO – trzeba spojrzeć na jego atrybuty, najczęściej kończy się to tak: ŚP – maestro, ŚP – motorniczy, ŚPO – katalizator

Skrzydłowi – dobrym wyborem jest katalizator podnosi tempo i podanie, jak schodzimy do środka żeby rozgrywać to jest to najlepszy wybór, można zastosować też kartę motorniczego która podniesie nam atrybut dryblingu. Ja jednak korzystam z kart jastrząb i strzelec – poprawiają strzelanie i atrybut fizyczności, oczywiście takim kartom jak myśliwy czy egzekutor też warto się przyjrzeć i spróbować je dopasować, jednak karta myśliwego swoje kosztuje.

Napastnicy – w tym przypadku każda karta jest dobra trzeba ją tylko dobrać do zawodnika, kartę snajpera najlepiej dawać zawodnikowi który jest szybki np. Aubameyang. Najbardziej uniwersalną jest jednak karta strzelca.

Na koniec pozostawiłem uniwersalną kartę która poprawia wszystkie atrybuty o +1, wiele osób zachwala tą kartę ja jednak z niej nie korzystam, jak kupuje gracza to od razu szukam mu stylu gry.  Atutem tej karty jest to że każdy gracz ma ją w podstawie, chyba że kupicie gracza z dodanym stylem gry, ja jednak nie widzę różnicy w przeciwieństwie do kart dedykowanych dla danych formacji.

Mam nadzieję że będzie to przydatna informacja dla wszystkich graczy bo na polskich stronach trudno szukać pomocy odnośnie kart stylu.