Czy eSport to poważna rozgrywka?

Maj 15

Czy eSport to poważna rozgrywka?

W poprzedni weekend jak zwykle grałem sobie ligę weekendową, jako że był to weekend pełny problemów ze strony EA więc liga została przedłużona o jeden dzień.

Doszło do takiej sytuacji że w poniedziałek 6 maja 2019 roku grałem już ostatnie mecze i ku mojemu zdziwieniu trafiłem na jednego z najlepszych graczy a przede wszystkim na profesjonalnego gracza który reprezentuje klub Werder Brema.

Jak widzicie na ten moment jest to gracz który znajduję się w top 3 na świecie, od początku wiedziałem z kim się mierze więc koncentracja była na maksymalnym poziomie. Mecz ostatecznie zakończył się takim wynikiem:

Co mogę napisać po takim meczu? Byłem tak skoncentrowany że z meczu pamiętam tyle że był bardzo wyrównany, miałem dwie poprzeczki i jeden słupek a przeciwnikowi podarowałem 3 rzuty karne pierwszy wykorzystał, drugi wybroniłem a przy trzecim strzelił w słupek i dobił do pustej bramki.

Oprócz tego pamiętam z meczu że przy wyniku 0:2 doprowadziłem do remisu 2:2. Ostatecznie przegrałem ale uważam że zagrałem jeden z najlepszych meczy w tej edycji gry.

Po tym meczu potrzebowałem prawie godziny żeby ochłonąć, wszystko we mnie buzowało, byłem tak nakręcony że pozostałe mecze po prostu wygrałem.

Na następny dzień zacząłem się zastanawiać jak to jest z tym eSportem bo w pewnym sensie sam go dotknąłem to tak jakbym przez przypadek zagrał na prawdziwym boisku np. z Messim.

Po tym doświadczeniu doszedłem do wniosku że eSport to poważne rozgrywki które rozwijają się w błyskawicznym tempie, przecież już dziś się mówi o tym że w nie dalekiej przyszłości na Igrzyskach Olimpijskich pojawi się eSport i ja uważam że jest to ruch w dobrą stronę.

Oczywiście w Polsce jest spora grupa ludzi która twierdzi że granie to totalne głupoty, że ludzie którzy oglądają jak inni grają są za przeproszeniem debilami, głupkami itp.

Ja zdecydowanie się z tym nie zgadzam, sam od czasu do czasu oglądam turnieje najwyższej rangi i w taki sposób zbieram doświadczenie.

Rozgrywki eSportowe bynajmniej w przypadku FIFY wyglądają tak że każdy może wziąć w nich udział.

W Polsce ten temat dopiero raczkuję ale już dostaliśmy w pierwszej kolejności Ekstraklasa Games czyli Ekstraklasę eSportową, każdy klub z Ekstraklasy ma swoich graczy, dwóch wybranych przez klub oraz dwóch którzy dostali się poprzez kwalifikację, w kwalifikacjach mógł wziąć udział każdy wystarczyło spełniać kilka wymagań.

Jeśli śledzicie moje social media to doskonale wiecie że sam brałem udział w kwalifikacjach, najpierw do Zagłębia Lubin gdzie odpadłem już w pierwszej rundzie po dość pechowym meczu który powinienem wygrać a przegrałem po karnych. Jako że znalazłem jeszcze trochę czasu zrobiłem drugie podejście tym razem do klubu Wisła Płock tym razem poszło mi dużo lepiej i udało mi się zająć 32 miejsce.

Rozgrywki Ekstraklasa Games trwają w najlepsze a ich poziom jest bardzo wysoki. W między czasie Prezydent Andrzej Duda postanowił powołać reprezentację eSportową Polski zaczynając właśnie od FIFY, wybrał kapitana reprezentacji Miłosza “milosz93” Bogdanowskiego (profesjonalnego gracza Legii), kapitan miał za zadanie skompletowanie reprezentacji która składa się z następujących graczy:

  • Miłosz “milosz93” Bogdanowski
  • Damian “damie” Augustyniak
  • Nikodem “Piko” Pawlak
  • Gracjan “El Polako” Gołębiewski
  • Kamil “Riptorek” Soszyński
  • Bartosz “bejott” Jakubowski
  • Jakub “Cyanide” Mikołajewski
  • Marcin “mRN” Sczes

W reprezentacji są najlepsi z najlepszych oprócz nich do reprezentacji może dołączyć każdy ponieważ również odbędą się kwalifikacje.

Reprezentacja powstała przede wszystkim po to żeby mogła reprezentować nasz krajach w rozgrywkach FIFA eNations Cup.

Wszystkie te kroki to rozwój w stronę eSportu który nie polega tylko na tym że siedzi się kilka, kilkanaście godzin przed monitorem i gra w grę, gracze którzy są na kontraktach z klubami są pod nadzorem fizjoterapeutów, coraz częściej pojawiają się trenerzy. To wszystko idzie w kierunku żeby eSport stał się pełnoprawnym sportem, oglądalność cały czas wzrasta, powstają kanały dedykowane rozgrywką eSportowym.

Po tym jak poczułem trochę tego eSportu mogę napisać że według mnie nie ma wielkiej różnicy mieczy sportem a eSportem rywalizacja jest na takim samym poziomie, oczywiście są trochę inne wymagania wobec zawodników ale tak czy inaczej wymaga to wielu poświęceń i wyrzeczeń.

Według mnie eSport to rozgrywki przyszłości już teraz pojawiają się nagrody jak w normalnym sporcie, pieniądze za udział w turniejach też są ogromne. To jest kwestia czasu kiedy zobaczymy na IO turnieje w FIFE czy NBA i według mnie taki turniej będzie miał lepszą oglądalność niż mecze reprezentacji piłkarskich na olimpiadzie.

Obecnie mam jedynie sporę wątpliwości co do samej gry, według mnie obecnie FIFA nie nadaję się na takie rozgrywki argumentów jest sporo.
Pierwszym z nich jest fakt że gra jest na dwóch platformach więc trzeba robić kombinacje turnieje na PS4 i Xboxie dopóki nie będzie to połączone to nie ma to prawa bytu. Do tego dochodzi fakt że co roku otrzymujemy w jakiś tam sposób nową grę dlatego też nie ma stabilizacji w fifie X najlepszy będzie gracz Y ale w fifie X+1 nie będzie się w ogóle liczył bo gra się tak zmieni że wskoczą inni. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju problemy techniczne które wychodzą na każdym kroku, czasami jest problem żeby zapewnić graczom rozgrywkę na dobrym poziomie przez 72 godziny.

Na ten moment przychodzi mi do głowy jedynie rozwiązanie takie że mamy dwie FIFY jedna edycja eSportowa a druga to zwykła FIFA która wychodzi co roku. I przez zwykła FIFE gracze otrzymują dostęp do wersji eSport i tam są już określone wymagania jeśli gracz ich nie spełnia to spada do zwykłej FIFY. I tak by się to kręciło.

Ale to czas pokaże jak to będzie wyglądać, mnie bardzo cieszy fakt że w Polsce się to już rozwija bo za 2-3 lata mogłoby być już za późno.

%d bloggers like this: